5pcs GY-BME280-3.3 BME280 3.3V High Precision Atmospheric Pressure Sensor Altimeter Module GY-BME280-3.3 Temperature Humidity Sensor Module for Arduino
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
Description:ME-BME280 is a Breakout Board featuring a Temperature, Humidity & Pressure Sensor. The board has selectable I2C address jumper (solder link GS2), I2C pull-up resistors, 7 pin header 2.54mm, and two mounting holes 3.5mm.Default setting of the board; single power rail Vdd=Vdd_IO (solder link GS1), pull-ups resistors (R2, R3) 10k, protocol selector resistor 0ohm (R1), decoupling capacitors 0.1uF on both power supply pins Vdd & Vdd_IO.If you connect board to both power rails VDD_IO 1.8V and VDD 3.3V be sure to remove the power rail jumper GS1.BME280 Features:- Package 2.5 mm x 2.5 mm x 0.93 mm metal lid LGA- Digital interface I2C (up to 3.4 MHz) and SPI (3 and 4 wire, up to 10 MHz)- Supply voltage VDD main supply voltage range: 1.71 V to 3.6 V VDDIO interface voltage range: 1.2 V to 3.6 V- Current consumption 1.8 uA @ 1 Hz humidity and temperature 2.8 uA @ 1 Hz pressure and temperature 3.6 uA @ 1 Hz humidity, pressure and temperature 0.1 uA in sleep mode- Operating range -40+85 C, 0100 % rel. humidity, 3001100 hPa- Humidity sensor and pressure sensor can be independently enabled/disabledThis sensor is great for all sorts of weather sensing and can even be used in both I2C and SPI.This precision sensor is the best low-cost, precision sensing solution for measuring barometric pressure with 1 hPa absolute accuraccy, and temperature with 1.0C accuracy. Because pressure changes with altitude, and the pressure measurements are so good, you can also use it as an altimeter with 1 meter accuracy.Package included:5pcs GY-BME280-3.3 High Precision Atmospheric Pressure Sensor Altimeter Temperature Humidity Sensor Module